• Mayıs 01, 2021 Kedi

  Kedilerin hayvanlar alemi içerisindeki bakımına ve temizliğine en çok özen gösteren canlılar olduğunu hepimiz biliyoruz. Dillerinin özel yapısı, hemen tüm vücutlarını yalayarak temizlemelerine olanak tanır. Anatomik yapıları tamamen bu sistem üzerine kurgulanmıştır. Ancak evlerimizde her yere döktükleri tüylerinin büyük çoğunluğunu bu temizlik sırasında yutarlar. Sindirim sistemleri bu tüyleri hem dışkılama ve hem de kusarak çıkarmaya yöneliktir. Bununla birlikte tüylerin sindirim birikerek sindirim sistemini bozması, evcil kedilerde en sık rastlanılan sorunlardan biridir. Kediler sindirim sistemlerinin daha rahat çalışması ve bu tüylerden daha kolay kurtulmak için, zaman zaman halk arasında kedi otu olarak bilinen çimleri tüketirler. Çim tüketimi kedilerin sindiriminin rahatlamasını ve tüylerin birbirlerine yapışmasını engeller ve daha rahat bir şekilde dışarıya atılırlar. Kedi maltı bu doğal çözüm yerine kullanabileceğiniz bir üründür. Kedi maltı nedir? Sorusu, hayvan dostları tarafından sıklıkla sorulan bir soru olarak bize iletiliyor.

  kedi maltı
 • Mart 28, 2021 Diğer Dostlarımız

  Yetişkin bir İguananın boyu 1,5 metreye kadar uzayabilir. Boyunun uzaması ve ne kadar uzayacağı türüyle alakalı olduğu kadar, beslenme ve bakımının ne denli başarılı olduğuyla da alakalıdır. Bu sebeple İguana Ne Kadar Büyür? Sorusunun cevabı çeşitlilik gösterir. Buna karşın bilinmesi gerekenler vardır ve eğer İguana beslemek istiyorsanız, diğer tüm petler gibi onunla ilgili geniş bir bilgi birikimi oluşturmanız da kaçınılmazdır. İguanaların kemik yapılarında bulunan büyüme plakaları, belirli bir yaşa ulaşıncaya kadar kemiklerinin ve boylarının büyümesini sağlarlar. Bir noktada kapanan bu plakalardan sonra, hayvanda ki büyüme sadece kas ve yağ değişimiyle gerçekleşir. Genç yaşlarda büyümeyi sağlayan bu plakalar, yaşadıkları çevre, beslenme düzenleri, güneş ışını ne kadar aldıkları gibi kıstaslara bağlı olarak başarılı sonuçlar üretebilirler.

  iguana
 • Mart 26, 2021 Diğer Dostlarımız

  Papağanlar türlerine göre çeşitli eğitimleri alabilmek konusunda oldukça yeteneklidir. Bunun için en önemli konu, beklentilerinize ve oluşturabileceğiniz yaşam alanlarına göre doğru papağan türünün seçilmesi aşamasıdır. Bazı papağanlar kafeste yaşayabilirken, bazılarıysa daha geniş bir yaşam alanına ihtiyaç duyarlar. Özellikle papağanların taklit veya konuşma özelliğinin güçlendirilmesi için tercih edilmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Papağan denilince akla ilk gelen konuşuyor olması olsa da, her papağan türü taklit konusunda yetenekli değildir. Bunun için en ideal türle Jako Papağanı ile Amazon papağanıdır. Ancak bu türleri kafeste besleyemez, ona uygun ve geniş bir yaşam alanı oluşturmak zorundasınızdır. Bu aşamadan sonra Papağan Nasıl Eğitilir? Sorusunun yanıtlarını aramaya başlayabilirsiniz.

  Papağan