• Mart 24, 2021 Diğer Dostlarımız

  Son zamanlarda sıkça evde beslenmeye başlanan kaplumbağalar, diğer pek çok evcil hayvana göre çok daha uzun ömürlüdür. Hatta 250’ yi aşkın türü bulunan kaplumbağaların bazı türlerinin yaşam süreleri yüzlerce yılı bile bulabilmektedir. Bu açıdan dünyanın en uzun yaşayan ilk 10 hayvanından birisi olan kaplumbağalar her türüyle farklı yaşam sürelerine sahiptir. Kaplumbağaların bu uzun yaşam süreleri herkes tarafından bilindiğinden kaplumbağa ömrü ne kadar sorusu doğal olarak merak edilir. Ancak belirtildiği üzere kaplumbağaların türlerine göre yaşam süreleri çok ciddi farklılıklar teşkil etmektedir. Ancak ortalama olarak kaplumbağaların yaşam süreleri 25 yıldan başlayarak 200 yıla kadar uzanabilmektedir.

  Kaplumbağa
 • Mart 22, 2021 Diğer Dostlarımız

  Muhabbet kuşu çiftleştirildikten sonra sıra yumurtlama sürecine gelir. Bu süreçte hem muhabbet kuşunun hem de yumurtalarının sağlıklı olabilmesi için gerekli koşulların sağlanması gerekir. Bu açıdan muhabbet kuşu yumurtalama hazırlığı büyük bir önem taşır. Muhabbet kuşu sahipleri daha önce deneyimlememişler ise muhabbet kuşu ne zaman yumurtlar şeklinde bir soruyu dile getirebiliyor. Muhabbet kuşunun gebelik süreci olarak telaffuz edilecek yumurtlama süreci çok uzun değildir. Bu nedenle de çiftleşmeden itibaren en hızlı şekilde muhabbet kuşunun kafesinde yumurtlama için en uygun koşulların sağlanması gerekir.

  Muhabbet Kuşu
 • Mart 17, 2021 Diğer Dostlarımız

  Muhabbet kuşu beslemek isteyenlerin, onların bakımlarıyla ilgili geniş bir külliyat hakkında da bilgi sahibi olmaları gereklidir. İshal muhabbet kuşu için ölümcül bir hastalık olabilir. İshali oluşma sebepleri çok sayıda olmakla birlikte, iki temel grupta toplanır. Bunlar hastalıktan kaynaklanan mikrobik ishal ve beslenme düzensizliği ile birlikte hava akımları ya da yanlış bakım nedeniyle ortaya çıkan ishallerdir. Muhabbet kuşlarının ishal olduğu dışkılarında ki sulanmanın yanı sıra, halsizlik, durgunluk ve bir köşede kabarmış bir şekilde hareketsizlikle de belli olur. Bu aşamada Muhabbet Kuşu İshal Olursa Ne Yapılır? Sorusu önem kazanır. Alacağınız cevaplar çeşitli niteliklere sahip olacaktır. Ancak özellikle dikkat edilmesi gereken, dışkısının analizini yapmak olmalıdır.

  Muhabbet Kuşu