• Mart 04, 2021 Köpek

  İnsanoğlu binlerce yıldır var olma savaşı verdiği dünya da, kendisiyle birlikte pek çok canlıyla beraber yaşamıştır. Döneme ve evrimine göre, kendisi için zararlı olan diğer canlılara karşı edindiği deneyimleri, kalıtımsal ve diğer yollarla yeni nesillere aktararak, bir anlamda dünyayı daha iyi tanımış ve tanımlamıştır. İşte bu durum, kalıtımsal olarak bazı hayvan türlerine karşı fobi boyutuna varan korku ve tiksinme duyularımızı harekete geçiren bir savunma mekanizmamız bulunuyor. Dolayısıyla, yılan, akrep, hamam böceği, kurbağa ve benzeri hayvanlara karşı, tiksinme ve korkma duyuları, çok yüksek bir orana sahiptir. Yani bir anlamda, insan aslında kendisine zararlı olabileceğini ve geçmişte zararlı olan canlılara karşı, doğal bir savunma mekanizması geliştirmiştir. Hayvan korkuları yaygın fobilerden biridir. Bunun yaklaşık olarak % 36’ lık bir kısmını ise, köpek ve kedi korkusu oluşturur. Tıp literatüründe kedi korkusu “ Ailurofobi” köpek korkusu ise “ kinofobi “ olarak adlandırılır. Köpek korkusu nasıl yenilir? Sorusu da bu sebeple sıklıkla sorulan bir sorudur.

  Köpek korkusu
 • Mart 03, 2021 Diğer Dostlarımız

  İlk söylenişte korkunç gelebilecek olan gaga kesimi, bazı durumlarda muhabbet kuşları için ve hatta bazı diğer kuşlar için de gerekli bir işlemdir. Yaşam alanlarında bulunan gaga taşı ve çeşitli pürüzlü bölgeler, bazı kabuklu yemişler gibi besinler, muhabbet kuşlarının sürekli uzayan gagalarını törpülemek için başvurdukları yöntemlerdir. Ancak oluşturulan yaşam alnında ki yanlışlıklar, bazen bazı sağlık sorunları, gagaların fazlaca uzamasına ve yeterli derece de törpülenemediği için eziyet verici olmalarına sebep olur. Tırnaklar benzeri, muhabbet kuşunun gagası da yaşadığı süre boyunca sürekli olarak uzar. Gaganın çok uzaması beraberinde Muhabbet Kuşu Gagası Nasıl Kesilir? Sorusunu da getirecek ve bu konuda çözümler aranmaya başlanacaktır.

  Muhabbet Kuşu
 • Mart 01, 2021 Diğer Dostlarımız

  Her canlıda olduğu gibi tavşanların yavruları da hassas bir bakıma muhtaçtır. Fizyolojik gelişimi henüz tam olarak tamamlanmamış olduğundan her türlü sağlık sorununa karşı açık durumdadırlar. Ayrıca bu süreçteki doğru beslenme ve bakımları gelişimlerinin sağlıklı olarak gerçekleşebilmesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle şirinliği ve sempatikliği dolayısıyla evde beslenmek istenen tavşanın yavrusunun bakımına özen gösterilmesi gerekir. Özellikle de yavru tavşan nasıl beslenir konusunda bilgi sahibi olunması sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi açısından çok önemlidir. Bir yetişkine oranla yavru tavşanların daha fazla besine ihtiyacı bulunur. Ancak buradaki besinlerin miktarı değil içeriğindeki besin değerleridir.

  Yavru Tavşan