• Ocak 04, 2021 Diğer Dostlarımız

  Balık, kaplumbağa ve iguana gibi pek çok canlı evde beslenmek istendiğinde doğal olarak akvaryum kullanılır. Ancak akvaryumda canlı beslemek sadece içine su doldurarak, gün içerisinde yem vermekle sınırlı kalmayan çok hassas bir sorumluluğu oluşturur. Zira akvaryumlarda biyolojik kalitenin oluşturulması içerisindeki canlı yaşam kalitesinin en iyi şekilde sağlanabilmesi açısından çok önemlidir. Bu çerçevede de akvaryumlarda biyolojik kalitenin sağlanması ve yanı sıra dışarıdan hoş bir görsellik elde edilebilmesi amacı ile akvaryum kumu kullanılır. Ancak akvaryum kumunun her zaman iyi ve kaliteli olabilmesi için bakımına dikkat edilmesi çok önemlidir. Bu durumda akvaryum kumu nasıl temizlenir şeklinde bir sorunun ortaya çıkmasına neden olur.

  akvaryum
 • Ocak 02, 2021 Diğer Dostlarımız

  Muhabbet kuşları fizyolojik gereklilikleri doğrultusunda ister dişi ister de erkek beslenirse beslensin fark etmeksizin çiftleştirilmelidir. Yetişkin bir dişi muhabbet kuşu yılda 1 veya 2 defa kadar çiftleşir yani kuluçka dönemine yatar. Muhabbet kuşu çiftleştirme süreci oldukça hassas ve zorlu olduğu gibi sonrasında gelen dönemde çok büyük bir hassasiyet teşkil ediyor. Özellikle muhabbet kuşu besleyenlerin en fazla merak ettikleri konulardan birisi de muhabbet kuşu yumurtası dolu olduğu nasıl anlaşılır sorusu oluyor. Muhabbet kuşunun yumurtlamış olduğu yumurtaların dolu olup, olmadığının belirlenebilmesi için kullanılabilecek farklı yöntemler mevcuttur.

  Muhabbet Kuşu
 • Ocak 01, 2021 Diğer Dostlarımız

  Kaplumbağalar, diğer pek çok canlıdan farklı fizyolojileri ile her zaman insanın ilgisini üzerine çekmeyi başarmıştır. Çok ağır olan bir yaşama sahip olan kaplumbağaların bazı türleri yüzlerce yılı bulan uzun yaşam süreleriyle de dikkat çekiyor. Bu denli farklı ve özel olan bir canlıyı evinde bulundurmak yani evde kaplumbağa beslemek isteyenlerin aklında pek çok soru bulunur. Bu sorulardan birisi de kaplumbağa cinsiyeti nasıl anlaşılır. Evinde besleyeceği kaplumbağan cinsiyetinin ne olduğu bilmek herkesin doğal olarak isteyeceği bir şeydir. Ancak bu bilgiyi öğrenebilmek pek çok kişi için fazlasıyla zorlu olabiliyor. Zira tamamen farklı bir fizyolojiye sahip olan kaplumbağaların dışarıdan cinsel organları bulunmamaktadır.

  Kaplumbağa Cinsiyeti