Blog Başlık

 • Mayıs 12, 2021 Kedi

  Fizyolojik özellikleri ile pek çok açıdan çoğu canlıya göre çok daha gelişmiş özelliklere sahip olan kediler, hayatının her alanında da bunu güçlü bir şekilde hissettirir. Oldukça hareketli ve hızlı olması gibi fizyolojik farklılıklarının yanı sıra kedilerin koku ve tat alma konusundaki kabiliyetleri de oldukça yüksektir. Çok rahat bir şekilde her bir şeyin içerisinde yer alan bileşenleri dahi tadından veya kokusundan ayrıştırabilmektedir. Tabii ki kendi zeka kapasitesi ve deneyimleri üzerinden bunları sınıflandırmaktadır. Ancak son derece keskin ve etkili bir koku ve tat alma becerisine sahiptir. Bu özellikleri ile birlikte tek bir tat konusunda sorun yaşar. Bu nedenle de kediler hangi tadı algılayamaz şeklinde bir soru ortaya çıkar.

  kedi
 • Mayıs 09, 2021 Kedi

  Dünya üzerinde en çok beslenen evcil hayvan kedilerdir. Her zaman insana neşe, mutluluk ve heyecan katan bir canlı türü olan kediler, şirinlikleri ile geçmişten beri insanoğlunun yaşamında kendisine yer bulmuştur. Doğal ve şirin halleri, özgürlüklerine düşkün ve her birinin kendisine has karakteristik özellikleri insanların yaşamlarında çok sık şekilde yer vermelerine neden oluyor. Bu şirinlik abidelerinden daha fazla elde etmek için ise kedilerde çiftleşme gerçekleştirilebiliyor. Kedi çiftleşme dönemleri genellikle yılın Mart ayında olarak düşünülmektedir. Ancak bu ayda yoğunlaşır. Yıl boyunca kedilerin çiftleşmesi görülebilir. Bu durum dişi kedi sahipleri için kediler ne kadar sürede doğurur başta olmak üzere kedilerde üreme konusunda bilgi edinmesi çok önemlidir.

  kedi doğumu
 • Mayıs 01, 2021 Kedi

  Kedilerin hayvanlar alemi içerisindeki bakımına ve temizliğine en çok özen gösteren canlılar olduğunu hepimiz biliyoruz. Dillerinin özel yapısı, hemen tüm vücutlarını yalayarak temizlemelerine olanak tanır. Anatomik yapıları tamamen bu sistem üzerine kurgulanmıştır. Ancak evlerimizde her yere döktükleri tüylerinin büyük çoğunluğunu bu temizlik sırasında yutarlar. Sindirim sistemleri bu tüyleri hem dışkılama ve hem de kusarak çıkarmaya yöneliktir. Bununla birlikte tüylerin sindirim birikerek sindirim sistemini bozması, evcil kedilerde en sık rastlanılan sorunlardan biridir. Kediler sindirim sistemlerinin daha rahat çalışması ve bu tüylerden daha kolay kurtulmak için, zaman zaman halk arasında kedi otu olarak bilinen çimleri tüketirler. Çim tüketimi kedilerin sindiriminin rahatlamasını ve tüylerin birbirlerine yapışmasını engeller ve daha rahat bir şekilde dışarıya atılırlar. Kedi maltı bu doğal çözüm yerine kullanabileceğiniz bir üründür. Kedi maltı nedir? Sorusu, hayvan dostları tarafından sıklıkla sorulan bir soru olarak bize iletiliyor.

  kedi maltı
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR