• Mart 07, 2021 Diğer Dostlarımız

  Papağanlar türlerine göre kuru ve yağlı cilt özelliklerine sahiptir. Bu durum her iki tür içinde ciltlerinin sürekli olarak neme ihtiyaç duymasına neden olur. Dolayısıyla papağanların banyo yapması, temizlik amacıyla değil, yaşamsal bir ihtiyaçtan kaynaklanır. Tüylerinin sahip olduğu özellikler, dış kirlerin temizlenmesi için yeterince temizliği sağlar. Su temizlik konusunda başvuracakları en son şeydir. Yaz mevsiminde ve sıcak günlerde papağanların her türünün her gün banyo yaptırılması, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için gereklidir. Buna karşın kış mevsiminde banyoların sayısını haftada 2 defa ile sınırlandırmanız gerekir. Her ne kadar nem onlar için yaşamsal önemde olsa da, fazla nemli kalmaları da, üşümelerine ve rahatsız olmalarına sebep olacaktır. Bu sebeple yıkanmadan hemen sonra kuruma için zamanlarının ve uygun atmosferin olması önemlidir. Papağan Nasıl Yıkanır? Konusunda ki ayrıntılı yanıtlarımızı okumaya devam edebilirsiniz.

  Papağan
 • Mart 06, 2021 Diğer Dostlarımız

  Günümüzde dünya genelinde adeta ciddi bir hobi haline gelen evde iguana beslemek, aslında düşünüldüğünden çok fazla hassasiyet ve özen gerektirir. Çünkü iguana bakmak hem çok fazla emek ve aynı zamanda da çok fazla zaman harcanmasını gerektirir. İlk defa iguana beslemeye başlayanların bilmesi gereken en temel konuların başında iguana ne yer sorusu gelir. İguana bakımı konusunda çok önemli olan iguana beslemek, nelerin faydalı olduğunu bilinmesini gerektiriyor. Öncelikli olarak bilinmesi gereken iguanalar her ne kadar etçil bir hayvan görünümüne sahip olsa da aslında otçul olduğudur. Hatta yaratılışları gereğince iguanaların fizyolojilerinde sindirim sistemleri hayvansal proteinleri sindiremez. Bu nedenle de etçil hayvan gibi beslemek, hayati risk taşıyabilecek sağlık sorunlarına neden olur.

  İguana, iguana
 • Mart 05, 2021 Diğer Dostlarımız

  Papağan besleyenlerin karşılaştığı bir konu olarak cinsiyet belirlenmesi sorunu sürekli gündemdedir. Papağanların yetişkin hale gelinceye kadar cinsiyetlerinin belirlenmesi hayli güçtür. Papağan Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Sorusu da bu sebeple sıklıkla sorulur. Çoğunlukla dişi sanılan papağanlar erkek, erkek sanılanlar ise dişi çıkabiliyor. Papağanların olgunluk dönemleri, yaklaşık 3. Yaşlarından itibaren başlar. Bu süreçte yavrulamaya başlayan papağanların, yumurtlayanları doğal olarak dişidir. Bu yöntemle bu aşamadan sonra kesin ve net bir bilgi edinebilirsiniz. Ancak daha küçük olan papağanların cinsiyetinin belirlenmesi oldukça zordur. Buna karşın bazı yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu yöntemler arasında ötüş tarzları, tüylerinin renkleri, davranış şekilleri bulunuyor. Ancak en kesin sonuç yaptıracağınız bir DNA testi ile olacaktır.

  Papağan